Piyasalar yeni haftada merkez bankaları faiz kararlarına odaklandı

Geçen haftanın son işlem gününde ABD’de işsizlik oranı %3.9’dan %3.7’ye geriledi. Beklentiler verinin %3.9 geleceği yönündeydi.

Piyasalar yeni haftada merkez bankaları faiz kararlarına odaklandı

Geçen haftanın son işlem gününde ABD’de işsizlik oranı %3.9’dan %3.7’ye geriledi. Beklentiler verinin %3.9 geleceği yönündeydi. Tarım dışı istihdam verisi ise beklentilerin üzerinde 199 bin kişi olarak gerçekleşti. ABD’de geçen ay otomotiv sektöründe görülen grevlerin bitmesi istihdamdaki artışa öncülük etmiş. Grevlerin bitmesiyle imalat sanayisinde artış görülürken, sağlık ve kamu istihdamında da artışın yaşandığı izlendi. Buna karşın perakende ticarette istihdam azalışı yaşanmış. ABD’de büyümenin gücünü korunmasının ardından istihdamın hala gücünü sürdürdüğünü göstermesi ve enflasyonun Fed’in beklenildiği kadar düşmemesi Çarşamba akşamı Fed faizi değiştirmese bile Başkan Powell’ın şahin bir konuşma yapmasına neden olabilir. Bu nedenle gelecek enflasyon verisinde çok büyük sürpriz olmazsa dolar endeksi yükselişini sürdürebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi de yükselişini sürdürerek bu sabah işlemler %4.25 seviyesinden geçiyor. ABD’de Cuma günü gelen diğer verilerde Michigan güven endeksi beklentilerin üzerinde 69.4 puana yükselirken, Michigan enflasyon beklentisi ise sürpriz bir şekilde %4.5’tan %3.1 seviyesine geriledi. Euro Bölgesi’nde ise Almanya’da TÜFE aylık bazda %0.4 azalırken, yıllık bazda TÜFE de %3.8’den %3.2’ye geriledi. Veriler beklentiler dahilinde geldi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji maliyetleri üzerinden enflasyonu hala aşağıya çektiğini izliyoruz. Eur/Usd ve Gbp/Usd pariteleri ABD istihdam verilerinin ardından dolar endeksinde yaşanan yükselişle düşüşünü sürdürdü. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükselişe bağlı olarak altın ve gümüşte de satışlar devam ediyor. Geçen hafta Rusya, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Cezayir gibi ülkelerin petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi halinde üretim kısıntısının daha da devam ettirebilecekleri yönündeki açıklamaları petrol fiyatlarında toparlanma yaşanmasını sağladı ve bu toparlanmanın devam ettiğini izliyoruz. Noel rallisinde tahvil faizlerinden destek alarak yükselen küresel borsalar tahvil faizinin tekrar yükselmesi ile bu yükselişi sonlandırmaya hazırlanıyor. Cuma günü Avrupa borsaları yükselişine devam ederken Dax rekor üstüne rekor kırıyor. Ancak bu haftaya endeksin kar satışlarıyla başladığını görüyoruz. ABD borsaları da Cuma gününü pozitif kapatmayı başardı. Çin’den hafta sonu gelen verilerde TÜFE yıllık bazda %0.5 azalırken, ÜFE yıllık bazda %3.0 azalış gösterdi. Veriler beklentilerin altında kaldı. Çin’e dair hem büyüme hem deflasyon endişelerinin artığı izlendi. Ancak buna rağmen Asya borsaları Güney Kore Hang Seng endeksi hariç haftanın ilk işlem gününü pozitif kapattı.

Bugün küresel piyasalarda veri akışı sakin. Bu hafta ABD’de Salı günü açıklanacak enflasyon verisi ve Çarşamba günü gelecek Fed faiz kararı piyasaların kısa vadede yönünü belirleyecek gelişme olabilir. Yine bu hafta İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararları izlenecek.

Kaynak Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı