Emlak ve otomotiv sektöründe 2020 dinamikleri

 Uluslararası dijital pazarlama ve SEO ajansı Zeo Agency, Emlak ve Otomotiv sektörlerini inceleyen 2020 ikinci çeyrek raporunu yayınladı.

KORONAVİRÜS ETKİSİ VE DÜŞÜK FAİZ KAMPANYALARI 

 

 Uluslararası dijital pazarlama ve SEO ajansı Zeo Agency, Emlak ve Otomotiv sektörlerini inceleyen 2020 ikinci çeyrek raporunu yayınladı. Pandemi döneminin yanı sıra düşük faiz uygulamalarının dijitaldeki etkilerini gözler önüne seren raporda; tüketici davranışlarındaki değişikliğe dikkat çeken anahtar kelime aramaları da öne çıkıyor.

 

Zeo Agency, 2019 ve 2020 yıllarının çeyrek dönemlerini kıyaslayarak markaların pazar paylarındaki değişimi ve kullanıcı davranışlarındaki dinamik hareketleri derinlemesine inceleyen Emlak ve Otomotiv Sektörü Dijital Pazarlama Raporu’nu yayınladı. 

 

Emlak ve otomotiv sektörlerini ayrı ayrı ele alarak her iki kategoride 100’er web sitesinin incelendiği raporda; COVID-19 salgını kapsamında önlemlerin alındığı karantina sürecinde her iki sektördeki web sitesi trafiklerinde yaşanan düşüşler göze çarpıyor. Pandemiye bağlı yaşanan durgunlaşma sürecinden sonra, değişen tüketici ihtiyaçları ve normalleşme döneminde açıklanan emlak ve otomotiv özelindeki düşük faiz kampanyalarının ise ivmeyi yeniden pozitife çevirdiği görülüyor.

 

Düşük faiz kampanyaları, düşen ziyaretçi trafiklerini yeniden yükseltti

Sektörlerdeki web sitelerine gelen ziyaretçi sayılarına bakıldığında 2020 nisanda 2019’un aynı ayına nazaran görülen dramatik düşüşler, haziran ayında bir önceki yılı geride bırakan ciddi artışlara dönüştü. Emlak sektörü; nisan ayı karşılaştırmasına göre bu yıl aylık ziyaretçi ortalamasında %24,27 düşüş yaşarken, haziran ayında ise 155,6 milyondan 187,2 milyona yükselen rakamla geçen seneye göre %20,24 artış gösterdi. Böylece sektör, 2020’nin ilk 6 ayında toplam ziyaretçi sayısındaki azalmayı %4,62’de tutmayı başarmış oldu. 

 

2019 yılının ikinci çeyreğinde 26 milyon ile 28 milyon arasında değişen aylık ziyaretçi ortalamasıyla neredeyse düz bir grafiğe sahip otomotiv sektörü de 2020 yılında emlak sektörüne benzer bir dalgalanma yaşadı. Yılın ikinci çeyreğinde sektördeki web sitelerinde gelen toplam ziyaretçi sayısı 2019’a göre %10,07 daraldı. Nisan ayında 15 milyona gerileyerek 2019’a göre %40,57 gibi ciddi bir düşüş gözlenen aylık ortalama ziyaretçi sayısı, haziran ayında 36 milyona yükselerek %28,34’lik bir artışa dönüştü.

 

2020’de dikkat çekenler: Elektrikli motor fiyatları, alınabilecek en ucuz sıfır araba, satılık ada

Raporda aynı zamanda, emlak ve otomotiv sektörleri bir arada ele alındığında her iki sektör içinde en fazla trafik alan toplam 10 web sitesinin en az 7’sinin ortak sıralandığı 10.000 kelime inceleniyor. 

 

2019 ikinci çeyreğinde görülen 56 milyonluk toplanma aranma hacmi, 2020’de yaklaşık 70 milyona ulaştı. Bu %25’lik artış, normalleşme sürecinde uygulanan faiz kampanyalarının etkisini bir kez daha ortaya koyuyor. ‘Araba’, ‘fiyat’, ‘emlak’, ‘satılık araba’ ve ‘sahibinden satılık araç’ aramaları her iki yıl da web sitelerine en çok trafik getiren kelimelerin başında geliyor.

 

2019 ikinci çeyreğine göre 2020’de aranma hacminde en çok artış yaşayan kelimelere bakıldığında ise pandeminin etkilerini izlemek mümkün. Sosyal mesafeyi korumak adına farklı alternatifler araştıran tüketicilerin etkisiyle geçen seneye göre ‘elektrikli motor fiyatları sıfır’ araması %2431, ‘alınabilecek en ucuz sıfır araba’ %537, ‘satılık adalar’ ise %238 artış gösterdi. %174’lük artışla ‘satılık villa’, %124 artışla ‘satılık karavan’ gibi kelimeler de göze çarpan aramalar arasında yer alırken konut kategorisinde ise farklı lokasyon isimleriyle birlikte ‘satılık’ aramalarında ciddi bir aranma hacmi oluştuğu görülüyor.

 

Sektörü domine eden web siteleri

Her iki sektörde de ziyaretçi kaybı yaşayan web siteleri bulunurken; sahibinden.com hem emlak hem de otomotiv kategorilerinde aylık ortalama ziyaretçi sayısını artırarak sektör hacimlerindeki lider konumunu korumaya devam ediyor. Emlak kategorisinde hurriyetemlak.com, otomotiv kategorisinde ise arabam.com, yaşadıkları belirgin ziyaretçi kayıplarına rağmen sektörlerini domine eden web siteleri arasında yer alıyor.


Hibya Haber Ajansı

Okunma