"Eğitim açısından güçlü bir devlet inşası, Çin tarzı modernleşmeye önemli bir destek"

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu tarafından 29 Mayıs'ta eğitim konusuyla ilgili bir toplu çalışma toplantısı düzenlendi.

Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin Hai’an kentindeki öğrenciler, “Kampüsteki Teknoloji Festivali” etkinliğinde bilimsel deney yapıyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu tarafından 29 Mayıs'ta eğitim konusuyla ilgili bir toplu çalışma toplantısı düzenlendi. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, toplantıda güçlü bir devlet inşası için eğitim alanında düzenlemeler yaptı. Çin, neden güçlü bir devlet inşa etme hedefine odaklandı, eğitim alanında nasıl ilerleyecek, belirlenen hedef Çin'in modernleşme süreci için ne anlama geliyor ve dünyaya neler getirebilir?

Çin neden eğitim açısından güçlü bir devlet inşa etmeyi hedefliyor?

Çin’in iktidar partisinin liderliğinin neden eğitim konusunda toplu çalışma yaptığını merak edebilirsiniz. Xi Jinping bunun nedenini şöyle ifade etti: “Eğitimi gelişmiş olan devlet gelişmiş olur, eğitimi güçlü olan devlet güçlü olur.” Çin, öteden beri eğitime önem veren ve hocalara saygı gösteren bir ülkedir. Çin medeniyetinin 5 bin yıldır sürebilmesinin önemli sebeplerinden biri de eğitime öncelik verilmesidir. Günümüzdeki Çinliler, Çin tarzı modernleşme temelinde güçlü bir devlet inşa etmek için çaba göstermektedir. Bu hedefle eğitim arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Xi Jinping'in devlet yönetimi stratejisinde eğitim açısından güçlü bir devlet inşası, kapsamlı ve güçlü bir modern devletin inşası için bir ön koşuldur. Ayrıca, kendi gücüne dayanarak araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle yüksek teknoloji elde etme sürecinde önemli bir destek sağlar. Bunun yanı sıra, bütün halkın ortak refaha ulaşmasını hızlandıran etkili bir yol ve Çin ulusunun büyük kalkınmasının temel projesidir.

Çin bu hedefi nasıl gerçekleştirecek?

Xi Jinping, “Önce Halk” ilkesini benimseyen yönetim düşüncesi doğrultusundaki eğitim düzenlemesinde halkı memnun edici eğitimin sunulması, eğitimin eşitliği, kent ile kasaba, bölgeler, okullar arasındaki farkların azaltılması ve her çocuğa eşit ve kaliteli eğitimden faydalanmasının sağlanması gibi önerileri ortaya koydu.

 

Çin’in orta kesimindeki Shanxi eyaletinin Taiyuan kentindeki ilkokul öğrencileri, bilim dersinde.

 

Çin tarzı modernleşme inşası sürecinde, özellikle kendi gücüne dayanarak araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle yüksek düzeyde teknoloji elde edilmesi ve yüksek kaliteli gelişmenin vurgulanması önemli bir noktadır. Çin, kendisini kısıtlayan zorlukları aşmak için öncelikle bilim ve mühendislik eğitimini güçlendirerek seçkin inovasyon yeteneklerini kendi kaynaklarıyla yetiştirmeli ve kritik teknoloji sorunları çözmek için yetenek destekleri sağlamalıdır. Bu nedenle Xi Jinping, yüksek kaliteli gelişmenin sağlanması açısından eğitimin, güçlü bir devlet inşası için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir. Çin, eğitim, teknoloji ve yetenek açılarından güçlü bir devlet sistemi inşa etme konusunda acil ihtiyaç duymaktadır.

 

Xiamen Üniversitesi’nin yakın deniz ortamı bilimi laboratuvarında bilim ve araştırma personeli deney yapıyor. (29 Nisan 2021)

 

Çin’in eğitim açısından güçlü devlet inşası dünyaya neler getirecek?

Çin'in geleneksel kültürünün bin yıllarca sürebilmesinin başka bir nedeni de yabancı kültürlere hoşgörülü yaklaşması ve onları benimsemesidir.

Bazı ülkeler Çin'e karşı teknolojik engeller oluştururken ve Çinli öğrencilere ayrımcılık politikaları uygularken, Xi Jinping, Çin'in açık gelişme anlayışını sürdürerek ülkeyi dünyanın önemli eğitim merkezlerinden biri haline getirmek için dünya çapında kaliteli eğitim kaynaklarından ve inovasyon unsurlarından faydalanacağını ifade etti. Xi, küresel eğitim yönetişimine aktif bir şekilde katıldıklarını vurgulayarak daha fazla yabancı öğrenciyi Çin'e çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Xi ayrıca, uluslararası bilim ve teknoloji çevresiyle iş birliğini artırarak açıklık ve güvenlik ilkesine dayalı şekilde daha fazla teknolojik inovasyon gerçekleştireceğini ve insanlığın medeniyetinin gelişmesine daha büyük bir katkı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

 

Bangladeş ve Sri Lanka’dan öğrenciler Shangdong eyaletinin Linyi kentindeki bulunan eski ünlü hattat Wang Xizhi’nin konutunu ziyaret etti ve Çin kaligrafisinin çekiciliğini deneyimledi. Bir yabancı öğrenci, kaligrafi fırçasıyla merhaba anlamındaki “ni hao” karakterlerini yazdı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

,Hibya Haber Ajansı