Doka Kalıp, pandemide yeni iş modelleri ve e-ticaretle büyüdü

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Özatay, “E-ticarete yaptığımız yatırımlar sonucu, dünya çapında Doka’nın en yüksek e-ticaret satışı yaptığı 4. ülke olduk” dedi.

Sektörünün en köklü firmalarından Doka Kalıp İskele, 2018’den bu yana yaptığı e-ticaret ve dijitalleşme yatırımlarının olumlu geri dönüşlerini, pandemi döneminde almaya başladı. Yıl bazında ciroda e-ticaretin payını %7’ye çıkartan Doka, iskele ve kalıp sektöründe ulusal ve uluslararası firmalar arasında e-ticaret yapan ilk firma olarak bu alanda büyümeye devam ediyor.

Pandemi döneminde uyum sağlayamayan şirketlerin ayakta kalmakta zorlanacağı, uyum sağlayan ve değişime ayak uyduranların devam edeceği bir dönem yaşandığının altını çizen Ender Özatay, “Elbette planlarımız değişti. Hatta artık uzun vadeli planlar geliştirmiyoruz. Çünkü salgın hastalığın etkilerinin ne olacağını kimse bilmiyor. Dolayısıyla daha kısa vadeli, daha öngörülen planlar yapıyoruz” dedi.

“Sektörde Mayıs Ayı’ndan sonra düzelme başladı”

İnşaat sektörünün durumunu çimento tüketiminin belirlediğini anlatan Özatay, “Çimento tüketiminde geçen seneye oranla yüzde 5’lik bir düşüş var. Dolayısıyla bu, bütün sektör paydaşlarını etkiledi, tüketimdeki düşüş yeni inşaat yapımlarına da aynen yansıdı. Fakat bu yansıma mayıs ayından sonra düzelmeye başladı. Mayıs, Haziran ve Temmuz düzenli olarak satışların arttığı bir dönem oldu. Bu artış şu anda da sürüyor. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları çok iyi geçti. Burada biz diğer firmalardan dijitale yaptığımız yatırımların geri dönüşleri ve yer aldığımız büyük projelerle pozitif anlamda ayrıştık” değerlendirmesinde bulundu.

Dijitalleşmenin sektörün geleceği olduğunu düşünerek 2 yıl önce bütün kaynaklarını buraya yönlendirdiklerini belirten Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, öncelikle üç boyutlu yazıcı konusunda büyük bir yatırım yaptıklarını, daha sonra Uzaktan Kalıp Eğitmeni, Doka Contact şantiye verimlilik programı kullanılması, Concremote adı verilen beton kürleşmesini dijital olarak ölçebilen bir yazılım satın alınması ve online mağazacılığa geçilmesi gibi önemli adımlar attıkları bilgisini verdi.

“E-ticaret hacmimiz her geçen gün artıyor”

İnşaat sektöründe verimlilik oranının %40 civarında kaldığı bilgisini veren Ender Özatay,Bunun en önemli sebebi, şu an dünya genelinde dijitalleşmenin en düşük olduğu alanın inşaat sektörü olması” dedi.

Verimliliğin öneminin pandemi döneminde daha da belirginleştiğine, çünkü kar marjlarının düştüğüne işaret eden Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Özatay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kar marjları düşünce, verimi artırmak için ne yapabiliriz? sorusu daha da önemli hale geldi. Bu noktada da hızlı bir şekilde dijital alanlara önceden yatırım yapmış ya da yatırım yapmaya devam eden firmalar ön plana çıkmaya başladı.Bizim için pozitif ayrışma kaynaklarından biri de dijitalleşme oldu. Toplamında da e-ticaret oranımız yüzde 7 olarak gerçekleşti. Orana baktığımızda her geçen gün artan bir e-ticaret hacmi var. Geçen sene e-ticarete çok ciddi yatırım yaptık. Kendi portallarımızı oluşturarak, müşterilerimizi bu kanala yönlendirmeye başlamıştık. Pandemi süresince insanlar, e-ticaret aracılığıyla satış temsilcisinin ziyareti olmadan, ürünlere kendileri ulaşarak stoklarımızdan sipariş verebildiler. Doka Türkiye olarak, dünya çapında Doka’nın en yüksek e-ticaret satışının gerçekleştirildiği 4. ülke olduk” diye konuştu.

Dijitalleşme ve yurt dışındaki büyük projelerle çift haneli büyüme yakaladı

Yatırımlarının olumlu geri dönüşlerini, dünyayı hazırlıksız yakalayan pandemi döneminde almaya başladıklarını kaydeden Ender Özatay, dijitalleşme çalışmaları ve Kazakistan, Özbekistan, Irak ve Azerbaycan’da gerçekleştirdikleri büyük projelerin de etkisiyle bu sene Euro bazında çift haneli büyüme yakaladıklarını bildirdi.

Ender Özatay, “Salgın sürecini planlamadan attığımız adımlar, pandemide bize avantaj olarak döndü. Mesela uzaktan kalıp eğitmeni programımız vardı. Ofis ortamında sanal gerçeklik gözlükleriyle, şantiyede sanal gerçeklik gözlüğü takan çalışanların gördüğünü görüyor ve onları yönlendirebiliyorsunuz. Bu teknoloji, Eyiste Viyadüğü’nün yapımında kullanıldı. İlk kurulum sırasında pandemi nedeniyle şantiyeye gitme şansımız yoktu. Çalışanlar, proje sahasına iletilen sanal gerçeklik gözlüğünü taktılar, biz buradan onlara tarif ettik, onlar da kalıbı kurdular. Bunu pandemiyi planlayarak yapmamıştık, ama pandemi sürecinde bize avantaj olarak döndü. Son üç yıldır fuarlarda ürünlerimizi, sanal gerçeklik gözlükleri ile anlatıyorduk. Diğer bir yatırımımız olan üç boyutlu tasarımların BIM (Building Information Modeling) ortamına taşınması da yine pandemi döneminde bizim için avantaja döndü. Bir diğer yatırımımız olan MY Doka platformunun da olumlu etkilerini gördük. Müşteriler bu platforma girerek stoklarımıza ulaşabildiler; yeni siparişlerini oradan vererek, irsaliyelerini, faturalarını takip edebildiler. Yani tamamen kendileri için yaratılmış bir ortamda Doka ile ilişkilerini sürdürdüler” diye konuştu.

Şantiyenin verimliliği Doka Contact ile ölçümleniyor

Ar-Ge çalışmalarında dijitalleşmeye odaklandıklarını vurgulayan Özatay, iş yapış şekillerini değiştirerek ürün Ar-Ge’si değil de iş yapış şekli Ar-Ge’si yaptıklarını, 2021 - 2022 yılları için yeni iş bir iş modelinin de hazırlığı içinde olduklarını anlattı. Dijitalleşme çalışmaları hakkında bilgi veren Özatay, “Kalıpların üzerine taktığımız Doka Contact sensörlerimiz de bu çalışmalardan bir diğeri. Bu ürünümüz, şantiyedeki verimliliği artırmak için çalışıyor. Her bir kalıp parçasının üzerinde bir sensör bulunuyor. Bu sensörler; kalıbın ne zaman hareket ettiğinin, nereden nereye taşındığının, kaç metre yükseldiğinin, ne zaman kurulduğunun ve söküldüğünün bilgisini veriyor. Bu da kalıbının verimliliğini değil, o kalıbı kullanan ekibin ne verimlilikte çalıştığının bilgisini veriyor aslında. diye konuştu.

Kalıbın ne zaman söküleceğini “Concremote” söylüyor

Dijitalleşme yatırımlarından birinin de “Concremote” olduğunu belirten Özatay, Concremote yazılımları ve cihazlarının uzaktan hizmet vermelerini sağladığını ifade etti. Ender Özatay, şöyle devam etti:

“Concremote yazılımımız, betonda kalıp söküm sürelerinin belli aralıklara bağlı olarak değil, canlı ve dijital ölçümlerle belirlenmesi yoluyla şantiyelerde işin hızlandırılmasını sağlıyor. Betonun yüzeyine bırakılan sensörler sunucuya (Server) sinyal gönderiyor. Sunucu, gelen veriyi işliyor ve betonun ulaşması gereken dayanıma ulaşıp ulaşmadığını gözlemliyor. Beton istenilen dayanıma ulaştığı anda da kalıbın sökülebileceğine dair cep telefonuna SMS veya tablet bilgisayarlara e-mail yolu ile sinyal gönderiliyor. Akıllı telefonlar için sistemin aplikasyonu da bulunuyor. Bugüne kadar sadece grafiklerle yapılan işlemler, ilk defa dijital üzerinden uygulanıyor. Müşterinin işlerini hızlandırabiliyor.”

Yurt içinde ve yurt dışında büyük yatırım projelerinin çözüm ortağı…

Pandemi sürecinde sektörü canlı tutabilmek için kamu projelerinin devam ettirilerek piyasada nakit akışının sağlanması yönünde bir karar alındığını hatırlatan Özatay, bu nedenle yurt içinde görev aldıkları kamu projelerine devam ettiklerini kaydetti. Yurt içinde ve yurtdışında çeşitli projelerde çözüm ortağı olduklarını aktaran Özatay, “Şu an Kuzey Marmara Otoyolu’nun eksik kısımları tamamlanıyor, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu ve Akkuyu Nükleer Santrali projelerinin çalışmaları sürüyor. Yeni hastane yatırımları da tamamlandı. Kazakistan’da 6 pandemi hastanesinin yapımına başlanacak. Irak’ta Merkez Bankası Projesi, konut ve Bağdat Mall AVM projesi var. Özgüven İnşaat tarafından yapımına devam edilen, Tamamlandığında tüm Orta Asya’nın en yüksek binası olan Özbekistan’daki Nest One Tower projesinde, otomatik tırmanır kalıp sistemimiz ile yer alıyoruz. Azerbaycan’daki Port Bakü projesinin yapımı da yine otomatik tırmanır kalp sistemimizle devam ediyor. Türkiye’de ise büyük köprü ve altyapı projeleri başlamak üzere” diye konuştu. İstanbul Finans Merkezi de en yoğun çalıştığımız alanlarda birisi. Vakıfbank ve Ziraat Bankası binaları otomatik tırmanır kalıp sistemlerimiz ve koruma perdesi çözümlerimizle devam ediyor" dedi.


Hibya Haber Ajansı

Okunma