Çin Ticaret Bakanı, Musk’ı kabul etti

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, bugün Beijing’de Tesla Motors Şirketi’nin CEO’su Elon Reeve Musk’u kabul etti. Görüşmede, Çin-ABD ekonomik ve ticari iş birliği ve Tesla’nın Çin’deki gelişmesi gibi konular ele alındı.

Çin Ticaret Bakanı, Musk’ı kabul etti

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, bugün Beijing’de Tesla Motors Şirketi’nin CEO’su Elon Reeve Musk’u kabul etti. Görüşmede, Çin-ABD ekonomik ve ticari iş birliği ve Tesla’nın Çin’deki gelişmesi gibi konular ele alındı.

Wang Wentao, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ABD Başkanı Joe Biden ile görüşürken yerkürenin Çin ve ABD’nin gelişmelerini sığdırabilecek büyüklükte olduğuna vurgu yaptığını hatırlattı.

Wang, Çin ve ABD ekonomilerinin derin şekilde kaynaştığına işaret ederek, iki ülkenin karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama, iş birliği ve kazan-kazan ilkeleri doğrultusunda ticari ve ekonomik diyaloğu ve iş birliğini güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Çin’in dışa açılmasını sürekli olarak genişletmesinin Tesla dahil tüm yabancı işletmelere yeni gelişme fırsatları sağlayacağına dikkat çeken Wang, yabancı işletmelerin Çin’de istikrarlı ve uzun vadeli gelişmesine verimli ve kaliteli hizmet sunmaya  devam edeceklerini belirtti.

 Musk, görüşmede ABD-Çin ikili ilişkilerinin sıfır toplamlı oyun olmadığına işaret ederek, salgın döneminde Tesla’nın Shanghai’deki fabrikasına sağlanan güvenceden dolayı Çin tarafına teşekkür etti. Çin’in gelişme dinamizmini ve potansiyelini takdirle değerlendirdiklerine ifade eden Musk, Çin piyasasına olan güvenin tam olduğunu ve Çin tarafıyla iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

,Hibya Haber Ajansı